Wydarzenia kultualne

W 32. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989, które przyniosły zwycięstwo „Solidarności” i ostatecznego upadku porządku PRL, w Galerii Przystanek przy Parku im. Stefana Żeromskiego, Zarząd Dzielnicy Żoliborz wraz z Olgierdem Łukaszewiczem, założycielem Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej im. W.B. Jastrzębowskiego w obecności radnych, zaproszonych gości i mieszkańców, uroczyście otworzyli wystawę „Niepodległa Polska. Zjednoczona Europa”. 

73 lata temu, 25 maja 1948 r., o godz. 21.30 strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie został zamordowany rotmistrz Witold Pilecki, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., żołnierz Armii Krajowej, oficer, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. W godzinę jego śmierci w al. Wojska Polskiego pod pomnikiem rtm. W. Pileckiego (w miejscu aresztowania 19 września 1940 r.,) zapłoną znicze ku czci Jego pamięci.

Żoliborskie biblioteki stają się bardziej przyjazne zwierzętom. Wraz z otwarciem bibliotek po zdjęciu obostrzeń związanych z rozwojem pandemii koronawirusa, żoliborskie placówki wprowadzają możliwość wypożyczenia i/lub oddania książek w towarzystwie czworonoga.

Rada i Zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy serdecznie zapraszają na wyjątkowy koncert online kabaretu Czas dla nas oraz Grupy MoCarta. Premiera wydarzenia odbędzie się na FB oraz YT Urzędu dzielnicy Żoliborz w sobotę, 6 marca o godzinie 16.00.

W sobotę, 27 lutego przy pięknej słonecznej pogodzie pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Zebranych gości, przywitał wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Robert Rogala wraz z burmistrzem Dzielnicy Żoliborz Pawłem Michalcem, który przypomniał postać rotmistrza Witolda Pileckiego.